Ciekawy artykuł o tym, jak Turcja zrobiła coś, czego nasi politycy, niezależnie od tego z jakiej partii pochodzą, zrobić nie potrafią, czyli jak uzdrowiła służbę zdrowia:

Do niedawna w Turcji było tak jak w Polsce – kolejki do lekarzy, odległe terminy wizyty u specjalisty czy operacji, drogie leki. To już przeszłość. Do lekarza można się dostać bardzo szybko, z dnia na dzień, a także bezpośrednio udać się do specjalisty – bez skierowania. Leki tańsze niż w Polsce i dostępne.

Obecnie około 90% turekich lekarzy pracuje w placówkach publicznych. Powiązano ich zarobki z liczbą zbadanych pacjentów. Zarobki wzrosły 2,5-3 razy i lekarzom przestało się opłacać utrzymywać prywatne gabinety, w których musieli działać po godzinach pracy w publicznych jednostkach. Zdecentralizowano zarządzanie w szpitalach, przeniesiono uprawnienia na władze szpitali, wprowadzono premie dla pracowników, natomiast badania laboratoryjne przeniesiono do sektora prywatnego. Za leki emeryci płacą 10% ceny, a pacjenci pracujący 20%. Ceny leków spadły, od kiedy w 2004 r. przyjęto, że ustala się je na podstawie średniej ceny w kilku krajach europejskich i nie pozwala się firmom farmaceutycznym przekraczać ustalonych kwot.

Wydatki na zdrowie praktycznie niewiele się zwiększyły, a Turek płaci prawie tyle samo co Polak na NFZ.

https://www.wykop.pl/link/5078811/do-turcji-na-leczenie-tam-pacjenci-nie-czekaja-w-dlugich-kolejkach/

#swiat #turcja #sluzbazdrowia #4konserwy #neuropa