Bez człowieka koronawirusy nie przetrwają długo we „wrogim” świecie >>> ZNALEZISKO

Gorąco polecam wspaniały artykuł popularno-naukowy ze strony Nauka w Polsce.
TL;DR – ile różne drobnoustroje przeżywają w środowisku. Zainspirowany m.in. obecnie grasującym #koronawirus

Fragmenty i tagi poniżej.
Serdecznie polecam i pozdrawiam, MalyBiolog

Jak informują, koronawirusy najlepiej „czują się” i najłatwiej im przetrwać w chłodnym, wilgotnym środowisku. W zależności od materiału i warunków ludzkie koronawirusy obecne na stole czy klamce mogą pozostawać zakaźne od 2 godzin do 9 dni. W temperaturach około 4 st. C. niektóre rodzaje koronawirusów mogą pozostać aktywne do 28 dni. W temperaturze 30–40 stopni Celsjusza utrzymywały się przez krótszy czas.

Środki, którymi można szybko i skutecznie zdezaktywować koronawirusy, wydają się proste i łatwo dostępne – to na przykład woda utleniona, etanol i podchloryn sodu (główny składnik wybielacza). Nadtlenek wodoru był skuteczny przy stężeniu 0,5 proc. już po minucie od momentu użycia. Także dezynfekcja powierzchni 0,1-procentowym roztworem podchlorynu sodu lub 62–71-procentowym etanolem znacznie zmniejszyła zakaźność koronawirusa zaledwie w ciągu 1 minuty.

Chociaż wyniki dotychczasowych badań, analizowane przez naukowców z Niemiec, nie dotyczyły COVID-19, autorzy uważają, że wyniki mogą dotyczyć także i jego. Wszystkie objęte analizą ludzkie koronawirusy wydają się bowiem podatne na te same czynniki chemiczne.

#gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #liganauki #wiruso #swiat #nauka #biologia #medycyna #mikrobiologia #zdrowie #mikroreklama